czwartek, 5 listopada 2015

[5] Czy dwadzieścia lat, może zmienić wszystko?


Tytuł: Uwięziona w bursztynie

Autor: Diana Gabaldon
Tytuł oryginału: Dragonfly in Amber
Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 28 lipca 2010
Liczba stron: 837
Cykl: Obca (tom 2)

Opis:
Jest rok 1968. Claire Randall powraca wraz z dorosłą córką Brianną do Szkocji. Tu pragnie wyznać prawdę równie zaskakującą, jak wydarzenia, które ją zrodziły: prawdę o starodawnym kręgu kamiennym... o miłości przekraczającej granice czasu... o szkockim wojowniku Jamesie Fraserze...

Ale jest też rok 1745. Claire udaje się do Paryża, aby zapobiec skazanemu na klęskę powstaniu w Szkocji pod wodzą księcia Karola Stuarta. Chce ocalić córkę i mężczyznę, którego kocha...

Po pierwszej części czułam niedosyt (byłam na kacu książkowym), więc naturalnie musiałam sięgnąć po następną część.
  Drugi tom powieści, członka rodu Mackenzich Jamesa Frasera i jego żony Claire. W poprzedniej części zostawiliśmy ciężarną bohaterkę, w ramionach ukochanego udających się do Francji, by rozpocząć nowe życie.

Książka dzieli się na dwa światy.

Boston, Rok 1968
Właśnie umarł Frank Randall. Główna bohaterka, po wielu długich latach powraca do Szkocji wraz z dwudziestoletnią córką. Dowiaduje się tam, że może jeszcze nie wszystko stracone. Czytelnik musi przeczytać wiele stron by dowiedzieć się, co zdarzyło się z Jamiem. Jak potoczyły się losy bohaterów? Dlaczego dwoje pisanych sobie osób nie jest razem?

"Kiedy stanę przed obliczem Boga, powiem tylko jedno, co jest przeciwwagą dla całej reszty. Panie Boże, dałeś mi niezwykłą kobietę. I kochałem ją ponad życie!" 

Rok 1745, Francja
Claire wraz z Jamiem starają się nie dopuścić do powstania jakobitów, które i tak jest skazane na klęskę. Robią to by uratować tysiące istnień. Traumatyczne wspomnienia, które wstrząsnęły życiem Jamesa i odbiły się na jego osobliwości nie chcą pójść w zapomnienie, gdy widzi ducha, który go prześladuje na jawie. Lecz wszystko zaczyna się komplikować, gdy James dostaje list...
List czy wyrok, który może skazać go i jego przyjaciół na śmierć?

Diana wprowadza nowych bohaterów, którzy wybudzają naszą sympatię, poznajemy rodzinę Jamiego, jesteśmy świadkami uczuć, którymi darzą się nowo poznani bohaterowie. Stara przeszłość jednak nie daje o sobie zapomnieć, niebezpieczeństwo czai się na każdym kroku.


Książka mi się podobała, lecz rozczarowało mnie tempo rozwijających się wątków. Życie francuskiej arystokracji spowalniało tempo akcji, dlatego czułam niedosyt. Diana w tym tomie pozostawiła nam wiele pytań na które szukamy odpowiedzi. Nie po raz pierwszy jesteśmy w stanie przekonać się jak wielkie jest uczucie Jamiego do Claire. W imię miłości  jest w stanie poświęcić się, nawet za cenę życia.

Ocena:7/10 

9 komentarzy:

 1. Mi się mega podobała, a całą końcówkę przeryczałam. Mogłoby być trochę mniej polityki, ale wszystko rekompensuje... ehhhh Jamie! <3 (a kolejna, 3 cześć jest najlepsza!)
  ściskam :*
  Latające książki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już biorę się za trzecią część, trzymam kciuki za Jamiego i Claire. I mam wielką nadzieję, że trzeci tom będzie lepszy :*
   Pozdrawiam ~Juta

   Usuń
 2. Nie czytałam jeszcze jeszcze tomu pierwszego, ale mam go w planach.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie słyszałam jeszcze o tej serii. Zaciekawiłaś mnie, nie powiem, że nie, jednak w najbliższym czasie chyba nie sięgnę ani po pierwszą, ani po drugą część. Za dużo mam teraz powieści, które mają pierwszeństwo :)
  Tak dużo książek, a czasu tak mało... ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciesze się, że Cię zaciekawiłam i mam nadzieję, że kiedyś znajdziesz czas by przeczytać tą serie :)
   Ściskam ~ Juta

   Usuń
 4. Przyznam, że nie słyszałam jeszcze o tej serii, ale bardzo mnie zaciekawiłaś. Muszę wybrać się do biblioteki po pierwszy tom ;)
  Aleja Czytelnika

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że książka przypadnie Ci do gustu polecam także serial (Outlander)
   Pozdrawiam ~ Juta

   Usuń
 5. Póki co to sie zastanowię nad tą lekturą ;)
  Pozdrawiam Cię serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń