czwartek, 7 stycznia 2016

[15] Ready? Player one - Ernest Cline

Opis:
Wejdź do OASIS – globalnego wirtualnego świata 2044, w którym każdy może być tym, kim chce

Rok 2044. Kryzys zrujnował największe mocarstwa. W Ameryce ludzie głodują i zamarzają na ulicach. Miasta zamieniły się w osiedla slumsów i przyczep kempingowych.
Osiemnastoletni Wade ucieka od rzeczywistości i cały wolny czas spędza w OASIS, globalnym wirtualnym świecie,
w którym każdy może być tym, kim chce. To internet nowej generacji, wszechobecna symulacja, gdzie można robić
wszystko – żyć, uczyć się, bawić i kochać.
W OASIS jej twórca, ekscentryczny geniusz-multimiliarder Halliday, zakodował zagadki – kod do kolosalnej fortuny
i absolutnej władzy. Miliony ludzi bezowocnie próbowały go złamać, by zdobyć nagrodę. I odkrywały nowe znaczenie ucieczki od rzeczywistości i pogoni za szczęściem, obsesyjnie studiując ikony Hallidaya – enigmatyczne wskazówki, których nie odczyta nikt, kto nie jest maniakiem gier, filmów i muzyki z lat 80. Nagle Wade odkrywa pierwszą zagadkę... 

Cały świat patrzy, tysiące przyłączają się do gry – wśród nich potężni wirtualni gracze gotowi popełnić realne morderstwo,by przeszkodzić Wade’owi. Teraz Wade żeby przeżyć, musi wygrać. Ale żeby wygrać, musi porzucić doskonały wirtualny świat i stanąć twarzą w twarz z życiem i z miłością – w realu, z którego tak rozpaczliwie chciał uciec.

                                                                 
                       
Tytuł: Player One
Autor: Ernest Cline
Tytuł oryginału: Player One
Tłumaczenie: Dariusz Ćwiklak
Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 22 maja 2012r.
Liczba stron: 416
Cykl: -----

STAWKĄ JEST ŚWIAT.

CELEM – NAJWYŻSZA NAGRODA.

  JESTEŚ GOTOWY?


''Player One'' jest pierwszą powieścią Ernesta Cline, autor wykreował ciekawą przyszłość, która kto wie może kiedyś stanie się rzeczywistością? Już w dzisiejszych czasach wiele ludzi szuka ucieczki od codzienności zatracając się w wirtualnym świecie. Akcja książki rozgrywa się w 2044 roku,  największe mocarstwa utraciły swoja potęgę, a ludzie próbują egzystować w cieniu dawnej świetności. Ziemia przeżyła wiele katastroficznych zmian, na świecie szerzy się głód, ubóstwo i choroby, życie nie jest łatwe i aby móc godnie żyć trzeba być bogatym.

''Po wielkim niegdyś kraju, w którym się urodziłem, pozostała tylko nazwa. Nie miało znaczenia, kto był u władzy. Ci ludzie zamieniali się tylko krzesłami na pokładzie „Titanica” i wszyscy o tym wiedzieli.''
Jedynym sposobem ucieczki od świata jest OASIS, nowa  globalna rzeczywistość wirtualna, z której każdego dnia korzysta prawie cała ludzkość. Zalogowanie się nie jest trudne należy stworzyć swojego awatara oraz uiścić symboliczną wpłatę w kwocie jednej ćwierćdolarówki. Twórcą tej nowej rzeczywistości jest Halliday,  który dzięki stworzeniu OASIS stał się jednym z najbogatszych ludzi na świecie. Wszystko się zmienia, gdy mężczyzna umiera, a jako testament pozostawia konkurs, w którym wygrany przejmie cały jego dorobek życia, całą fortunę oraz zarząd nad OASIS.
Do konkursu przystępują ludzie z całego świata, którzy zyskują przydomek ''jajogłowych'' , jednak szukanie '' jaja Halliday ''nie okazuje się wcale takie łatwe i tutaj pojawia się nasz główny bohater osiemnastoletni Wade. Chłopak jako pierwszy po pięciu latach od ogłoszenia konkursu otwiera jedną z trzech bram, tym samym sprawia, że prawdziwa walka nabiera tępa. Zagadki, które pozostawił po sobie do rozpracowania Halliday naprawdę nie są łatwe i skupiają się wyłącznie na latach 80, czytelnik spotka w tej książce wiele nawiązań do tamtych lat.

Cline stworzył świetnych bohaterów, ukazał geeków jako normalnych nastolatków, którzy swoimi zainteresowani są oryginalni a przez to jeszcze bardziej ciekawi. Czytając książkę od razu polubiłam Wada, Aecha oraz Artemis, którzy swoja wiedzą oraz zaangażowaniem w konkurs  nieraz mnie zaskakiwali.

W książce oczywiście nie mogło zabraknąć wątku romantycznego, jednak nie jest on  przeważający. ''Player One'' nie jest tylko książką Since fiction, jest również książką przygodową, nie raz zabiera czytelnika w podróż do lat 80. Nasi bohaterowie muszą zmierzyć się z walką na śmierć i życie i to nie tylko w cyfrowym świecie ale w rzeczywistości, gdyż niektórzy nie cofną się przed niczym aby zyskać główną nagrodę.

''Player One'' jest świetną powieścią, czyta się ją bardzo lekko i przyjemnie, jedne czego żałuje to to, że nie przeczytałam jej wcześniej. Na pewno spodoba się każdemu fanowi lat 80, ale nie tylko, gdyż mówiąc po sobie nie jestem zbyt specjalnym znawcą tamtych czasów.
Więc nie pozostaje nic innego jak tylko zalogować się do OASIS :)


8/10


                         

Z pozdrowieniami: Paolla6 komentarzy:

 1. Mimo wysokiej ocenie - to nie dla nas :)

  Pozdrawiamy! :*
  Zapraszamy do nas:
  rodzinne-czytanie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo lubię lata 80, więc myślę, że to coś dla mnie. Jestem bardzo ciekawa tej książki ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wypożyczyłam tę książkę dość dawno temu z biblioteki, nie mając żadnych szczególnych oczekiwań i byłam zachwycona :) Podobno ma powstać film w reżyserii Stevena Spielberga, ale na pewno przyjdzie na niego czekać dość długo - mimo wszystko mam nadzieję, że będzie warto :)
  Pozdrawiam serdecznie.
  houseofreaders.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. http://www.filmweb.pl/film/Ready+Player+One-2017-719889 Już za rok powinien być film :)

   Usuń
 4. Uwielbiam wszystko, co ma jakikolwiek związek z latami 80. więc po tę książkę sięgnę na pewno ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak ją gdzies spotksm to zwrócę na nią uwagę :-)

  OdpowiedzUsuń