czwartek, 4 sierpnia 2016

[36] Ukryta Wyrocznia- Rick Riordan
Opis:
Apollo rozgniewał swojego ojca Zeusa i za karę został strącony z Olimpu. Słaby i zdezorientowany ląduje w Nowym Jorku jako zwykły nastolatek. Pozbawiony nadprzyrodzonych mocy bóg liczący cztery tysiące lat musi się nauczyć, jak przeżyć we współczesnym świecie, dopóki nie zdoła jakoś odzyskać przychylności Zeusa.
Niestety Apollo ma wielu wrogów: bogów, potwory i ludzi, którzy chcieliby jego ostatecznej zagłady. Potrzebuje pomocy, a do głowy przychodzi mu tylko jedno miejsce, w którym może jej szukać- enklawa współczesnych półbogów znana jako Obóz Herosów.


Tytuł: Ukryta Wyrocznia
Autor: Rick Riordan
Tytuł oryginału:   The Hidden Oracle
Tłumaczenie: Agnieszka Fulińska
Wydawnictwo: Galeria Książki 
Data wydania:  18 maja 2016 
Liczba stron: 500 
Cykl: Apollo i Boskie Próby (tom 1)


Apollo to grecki Bóg, który poprzez rozgniewanie swojego ojca zostaje strącony z Olimpu, znajduje przy sobie prawko na Lestera Papadopoulosa, jak się później okazuje jest to jego tożsamość.
Już nie po raz pierwszy Zeus skazuje go na taką karę, lecz tym razem jest inaczej. Jedynym sposób by wrócić do domu to przeżyć, nie dać się zabić przez potwory i wrogów. Lecz co może zrobić nastolatek, który nie ma nadprzyrodzonych zdolności, które zawsze mu towarzyszyły na co dzień. Musi nauczyć się jak żyć w świecie z którym przyszło mu się zmierzyć.
Wraz z przyjaciółką starają się dotrzeć to Obozu Herosów w którym uczą się i żyją półbogowie. Lecz wiele osób chce śmierci Boga, który niestety jest teraz bezbronny.

"Strzała z Dodony paplała w moim kołczanie.WYPUŚĆ POWIETRZE - radziła.- OPUŚĆ RAMIĘ.- Zdarzało mi się już w życiu strzelać z łuku- burknąłem.UWAŻAJ NA PRAWY ŁOKIEĆ, odparła strzała.-Zamknij się.I MÓWIĆ TWEJ STRZALE NIE BĘDZIESZ, BY SIĘ ZAMKNĘŁA."


W tej książce możemy też spotkać bohaterów z którymi niektórzy z was mogli mieć styczność w serii książek Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy i nie tylko. 
Rick Riordan lubi nas zaskakiwać nowymi zwrotami akcji, nie raz dzięki niemu dowiedzieliśmy się nowych faktów o mitologii greckiej. 

Na początku każdego rozdziału Apollo układa krótkie haiku, o życiu, o tym co czuje i wiele innych sytuacji, lecz szczerze to mi się nie podobało, czasami nie wiedziałam o co w tym chodzi. Lecz książka w pewnym stopniu przypadła mi do gustu.


"-Cuchniesz - oznajmiła. - I wyglądasz, jakbyś właśnie został pobity.-Właśnie zostałem pobity. I wzięty w niewolę przez małe dziecko.-To nie jest niewola. - Meg odgryzłą skórkę przy paznokciu i wypluła ją. - To raczej współpraca.-Współpraca w tym sensie, że ty wydajesz rozkazy, a ja muszę pracować?-Aha. - Zatrzymała się przed oknem wystawowym. - Widzisz? Wyglądasz obrzydliwie"

Moja ocena: 6/10

3 komentarze:

 1. Jestem w trakcie czytania książki tego autora i choć wydawało mi się, że pisze on historie dla młodszych osób niż ja, to jednak dobrze mi idzie i mam wiele frajdy. ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeszcze nie czytałam, ale o matko, Ricka Riordana uwielbiam po "Percym Jacksonie", którego swoją drogą jeszcze nie skończyłam czytać, jestem na tomie czwartym. Chcę tą książkę! W dodatku, jest ona o Apollu, a w "Percym" tego boga pokochałam za niesamowity charakter :D I jego próby tworzenia dobrych tekstów :P
  Pozdrawiam cieplutko :)
  gabRysiek recenzuje

  OdpowiedzUsuń
 3. Ostatnio chyba panuje moda na starożytne bóstwa :)
  Książki nie czytałam. Mimo że wydaje się nawet interesująca to jednak nie dla mnie. Ale wiem jakiej osobie polecę tę książkę podsyłając twoją recenzję :)

  OdpowiedzUsuń