sobota, 7 stycznia 2017

[47] Zostań, jeśli kochasz- Gayle Forman


Opis:

Mia straciła wszystko. Czy miłość pokona śmierć?

Po tragicznym wypadku, w którym zginęli jej najbliżsi, Mia trwa w stanie dziwnego zawieszenia. Musi podjąć decyzję, czy walczyć o odzyskanie przytomności, czy też poddać się i umrzeć. Próbując rozstrzygnąć ten dylemat, wspomina dotychczasowe życie.

Poruszająca książka o dającej wsparcie rodzinie, przyjaźni, samotności i znajdowaniu swego miejsca na ziemi, o umiejętności żegnania się z przeszłością i podejmowania tego, co nadchodzi. Zostań, jeśli kochasz opowiada o potędze miłości i wyborach, których każdy z nas musi dokonać.


Tytuł: Zostań, jeśli kochasz  
Autor: Gayle Forman
Tytuł oryginału: If I Stay
Tłumaczenie: Hanna Pasierska
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 10 Wrzesień 2014 
Liczba stron: 248
Cykl: Jeśli zostanę ( tom 1)


W związku z noworocznym postanowieniem postanowiłam zabrać się za książki, które już dłuższy czas zajmują miejsce na moich półkach, na pierwszy ogień powędrowała seria Gayle Forman, której pierwszą częścią jest '' Zostań, jeśli kochasz ". Główną bohaterką, a także narratorką Książki jest Mia- siedemnastoletnia dziewczyna, której wielką pasją jest muzyka. Mia wiedzie ciekawe i szczęśliwe życie do pewnego dnia...


" W oślepiającym błysku pojawia się rozdzierający ból i przenika mnie przez jeden moment, milczący krzyk poranionego ciała. Pierwszy raz czuję jak niewyobrażalnym cierpieniem, będzie pozostanie."

Nasza główna bohaterka staje przed bardzo trudnym wyborem, po śmierci swoich najbliższych musi podjąć decyzję, znajdując się w stanie zawieszenia musi wybrać życie lub śmierć. Czytając książkę poznajemy myśli Mi po wypadku, oraz emocje jej towarzyszące. Autorka wraz z teraźniejszymi wydarzeniami, zgłębia nam historię Mi przed wypadkiem, pozwala nam to na lepsze poznanie naszej bohaterki, oraz jej wzajemnych stosunków z najbliższymi jej ludźmi.

" Po prostu myślę, że z pogrzebami jest podobnie jak z samą śmiercią. Można mieć własne życzenia, własne plany, ale ostatecznie nie ma się na nic wpływy.
- Nieprawda. (...) Nie, jeśli powiesz o swoich życzeniach właściwym ludziom. " 

Muszę przyznać, że jestem pozytywnie zaskoczona tą książką, na początku miałam pewne obawy, gdyż wcześniej oglądałam film na jej podstawie. Moje obawy, jednak szybko się rozwiały, Gayle Forman, stworzyła emocjonującą  historię, przy, której nie da się przejść obojętnie. Może nie jest to zbyt bardzo wybitna książka, ale pozwala nam sobie uświadomić jak ważną rolę pełnią w życiu: przyjaźń, miłość i rodzina. Książka czyta się bardzo szybko, polecam ją każdemu, gdyż nie jest to typowa młodzieżówka. Jest to książka, która porusza ważne życiowe dylematy. Muszę przyznać, że moje pierwsze spotkanie z Gayle Forman, okazało się udane i już nie mogę się doczekać dalszych losów Mi.

7/10

- Paolla


3 komentarze:

 1. A mi ta książka zupełnie nie przypadła do gustu. Drugi tom także nie zrobił na mnie najlepszego wrażenia. Jednak po opiniach zauważyłam, że albo ludzie zachwalają te dwie książki, albo jak w moim przypadku ich czytanie okazuje się stratą czasu.
  Pozdrawiam serdecznie :)
  Biblioteczka Dagmary

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam! <3
  http://justboooks.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Książkę mam w planach na najbliższy czas. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń