wtorek, 3 stycznia 2017

[46] Dwór cierni i róż - Sarah J. Maas

Opis:
Dziewiętnastoletnia Feyra jest łowczynią - musi polować, by wykarmić i utrzymać rodzinę. Podczas srogiej zimy zapuszcza się w poszukiwaniu zwierzyny coraz dalej, w pobliże muru, który oddziela ludzkie ziemie od Prythianu - krainy zamieszkanej przez czarodziejskie istoty. To rasa obdarzonych magią i śmiertelnie niebezpiecznych stworzeń, która przed wiekami panowała nad światem.
Kiedy podczas polowania Feyre zabiła ogromnego wilka, nie wie, że tak naprawdę strzela do faerie. Wkrótce w drzwiach jej chaty staje pochodzący z Wysokiego Rodu Tamlin, w postaci złowrogiej bestii, żądając zadośćuczynienia za ten czyn. Feyra musi wybrać - albo zginie w nierównej walce, albo uda się razem z Tamlinem do Prythian i spędzi tam resztę swoich dni.
Pozornie dzieli ich wszystko - wiek, pochodzenie, ale przede wszystkim nienawiść, która przez wieki narosła między ich rasami. Jednak tak naprawdę są do siebie podobni o wiele bardziej, niż im się wydaje. Czy Feyre będzie w stanie pokonać swój strach i uprzedzenia?


Tytuł: Dwór cierni  i róż
Autor: Sarah J. Maas
Tytuł oryginału: A Court of Thorns and Roses
Tłumaczenie: Jakub Radzimiński
Wydawnitwo: Uroboros
Data wydania: 27 kwietnia 2016
Liczba stron: 524
Cykl: Dwór cierni i róż (tom 1)
"Dwór cierni i róż" jest to książka, która znalazła się na mojej półce dzięki poprzednim dziełom pani Maas, z którymi miałam doczynienia. Książka przypomina bajkę "Piękna i Bestia", może trochę bardziej brutalniejszą, ponieważ mamy tu rozlew krwi."Nie wstydź się nawet przez chwilę robienia tego, co przynosi ci radość."

"Złożyłam obietnicę i dotrzymywałam jej już tak długo, że bez niej byłam nikim."Dziewczyna wraz z ojcem i dwoma siostrami żyją w nędznych warunkach, po tym jak ich cały majątek został zaprzepaszczony. Ich mieszkaniem stała się chata, która daleko odbiega od wcześniejszych warunków. Rodzina musiała pogodzić się z losem, i nauczyć się funkcjonować w ubogich warunkach.
Feyra przed śmiercią matki, obiecała że zajmie się rodziną, i tak oto zaczęła polować, aby móc ubrać, a także wyżywić najbliższych.
Kiedy na polowaniu napotyka wilka, zabija go, jednak nie spodziewa się, że może wydarzyć się coś, co odmieni jej dotychczasowe życie...
Pewnego dnia w chacie Feyry zjawia się bestia, która domaga się aby dziewczyna zapłaciła za zabójstwo z zimną krwią, a  mianowicie musi się z nim wybrać do Prythianu do końca swoich dni. Bohaterka ma wybór, pomiędzy śmiercią a zamieszkaniem z Tamlinem w Prythianie.
"Wskazał brodą nóż.
-Jest twój. Tylko proszę, nie wbij mi go w plecy."Feyra nie ma nadprzyrodzonych mocy, jest zwykłą śmiertelniczką, która popełnia błędy, i musi się wiele jeszcze nauczyć.
Tamlin ma moce dzięki którym jest jeszcze silniejszy.
Tych bohaterów dzieli wiek a także pochodzenie, ale z dnia na dzień dogadują się o wiele lepiej.
Bardziej polubiłam Tamlina, od początku wydawał się taki sympatyczny, natomiast główna bohaterka chwilami mnie irytowała."Niektórzy szukają mnie przez życie całe, lecz nigdy się nie spotykamy,Pocałunek zaś ofiarowuję tym, którzy nie depczą mnie swymi stopami.Niektórzy mówią, że łaskami swymi obdarzam mądrych i gładkich,Lecz me błogosławieństwo jest dla tych, którym nie brak odwagi.Zazwyczaj me działanie zdaje się wszystkim darem cudnym,Lecz wzgardzona staje się potworem do pokonania trudnymI chociaż każdy cios mój góry kruszyć by pozwolił,Gdy zabijam, robię to bardzo powoli..."Muszę przyznać że książkę czytało mi się dość szybko, ale spodziewałam się czegoś więcej, i zawiodłam się troszkę.Moja ocena: 6/10

7 komentarzy:

 1. Uwielbiam Piękną i Bestię, to jedna z moich ulubionych bajek (szczególnie ta disneyowska wersja <3) i do tego lubię pióro Maas (czytałam dwie pierwsze części Szklanego tronu :D), także jestem ciekawa, jak to wyszło w Dworze cierni i róż! Muszę się o tym sama przekonać i wyrobić sobie opinię :D I mam nadzieję, że się nie zawiodę ^_^

  http://strefa-czytania-obowiazuje-wszedzie.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Dużo osób poleca tę książkę, więc i ja muszę ją przeczytać, ale mam do niej pewne wątpliwości. Chyba najpierw zapoznam się ze "Szklanym Tronem", żeby wyrobić sobie opinię o piórze Mass. Pozdrawiam i zapraszam do mnie Bookwormscity

  OdpowiedzUsuń
 3. Maas jest jedną z moich ulubionych autorek, więc sięgnę po tą książkę choćby nie wiem co. Tym bardziej, że już czeka na mojej półce ;) Przykro mi, że się zawiodłaś, ale mam nadzieję, że sięgniesz po drugi tom - jestem pewna, że warto, zwłaszcza, że wiele osób ocenia go za dużo lepszy od pierwszego.

  Pozdrawiam cieplutko ^^
  Książki bez tajemnic

  OdpowiedzUsuń
 4. Mnie ta książka baaardzo się podobała, tylko szczerze mówiąc nie wiem czy autorka nie przekombinuje w kolejnych tomach, bo na tym spokojnie można było zakończyć. Jednak mimo wszystko, i tak jestem baardzo ciekawa kolejnych losów Feyry i chłopaków :D Tym bardziej, że bohaterowie książki byli wspaniali <3 Szkoda, że ciebie zawiodła. :/
  Ale zdjęcia są przepiękne! <33
  Pozdrawiam! :)
  recenzjeklaudii.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie miałam jeszcze styczności z twórczością tej autorki, więc nie wiem czego się po niej spodziewać. Ta książka zaciekawiła mnie, toteż postaram się ją przeczytać w jak najbliższej przyszłości.
  Pozdrawiam,
  http://miedzy--stronami.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Szkoda, że się zawiodłaś ;) Na pocieszenie powiem Ci, że piękne zdjęcie zrobiłaś :)
  http://justboooks.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń