sobota, 4 lutego 2017

[49] Harry Potter i Przeklete dziecko

Opis:
Harry Potter nigdy nie miał łatwego życia, a tym bardziej teraz, gdy jest przepracowanym urzędnikiem Ministerstwa Magii, mężem oraz ojcem trójki dzieci w wieku szkolnym.

Podczas gdy Harry zmaga się z natrętnie powracającymi widmami przeszłości, jego najmłodszy syn Albus musi zmierzyć się z rodzinnym dziedzictwem, które nigdy nie było jego własnym wyborem. Gdy przyszłość zaczyna złowróżbnie przypominać przeszłość, ojciec i syn muszą stawić czoło niewygodniej prawdzie: że ciemność nadchodzi czasem z zupełnie niespodziewanej strony.Tytuł: Harry Potter i Przeklęte Dziecko
Autor: Joanne Kathleen Rowling, Jack Thorne, John Tiffany
Tytuł oryginału: Harry Potter and the Cursed Child
Tłumaczenie: Małgorzata Hesko-Kołodzińska, Piotr Budkiewicz
Wydawnictwo: Media Rodzina
Data wydania: 22 października 2016
Liczba stron: 368
Cykl: Harry Potter (tom 8)Książka wpadła w moje łapki dzięki koleżance, która mi ją poleciła. Na początku byłam dość sceptycznie do niej nastawiona, ze względu na to, że to Pani Rowling nie miała tam tylko swojego udziału, ale ciekawość mnie zżerała co tam też kryje treść. (książka jest napisana w formie spektaklu.)"Na tym właśnie polega przyjaźń, prawda? Nie wiesz, czego potrzebuje twój przyjaciel, wiesz tylko, że potrzebuje."


"Nie da się uchronić młodych ludzi przed krzywdą. Cierpienie musi przyjść i przyjdzie."


Książka opowiada o Harrym, który już jest dorosły ma żonę i trojkę dzieci (James'a, Albusa,Lily), a także pracuje w ministerstwie. Niestety życie Harrego nie jest takie kolorowe jakby mogło się zdawać, zaczynają mu dokuczać sny, a także stare rzeczy z przeszłości z którą przyjdzie mu się zmierzyć. Jakby tego było mało jego syn - Albus, także będzie się musiał zmierzyć z przeszłością ojca.
W książce jest zastosowany motyw zmieniacza czasu, z którego korzystają Albus i Scorpius (syn Draco) z którym się zaprzyjaźnił  młody czarodziej. Młody Potter postanowił bowiem naprawić stary błąd swojego ojca, ale skutki mogą być poważne..."Harry, w tym pogmatwanym, pełnym emocji świecie nie ma idealnych odpowiedzi. Doskonałość jest poza zasięgiem ludzkości, poza zasięgiem magii. W każdej pięknej chwili szczęścia kryje się kropla trucizny; świadomość, że ból powróci. Bądź szczery wobec tych, których kochasz. Pokaż swój ból. Cierpienie jest rzeczą równie ludzką jak oddychanie."

"Ci, których kochamy, nigdy tak naprawdę nas nie puszczają, Harry. Pewnych spraw śmierć nie dotyka. Farby... wspomnienia... i miłości."

Co do bohaterów: na samą myśl, że Harry jest już dużo starszy, robi się smutno, zawsze będę go pamiętać jako chłopca. (chyba jak każdy).
Harry jest trochę denerwujący, nie umie się porozumieć z synem.
W książce także nie zabrakło Rona i Hermiony, którzy mają córeczkę - Rose.
Spodobało mi się że podczas korzystania ze zmieniacza czasu Albus i Scorpius namieszali  w teraźniejszości.
Mi książka się spodobała, czytało mi się ją szybko i przyjemnie, jednakże jak dla mnie, seria o Harrym Potterze skończyła się na siódmym tomie,  miło było wrócić z powrotem do świata magii.
(Recenzja może być troszkę chaotyczna^^)Moja ocena: 8/10
~Bacha

5 komentarzy:

 1. Najpierw muszę nadrobić pierwsze siedem tomów HP, nie miałam okazji jeszcze tego zrobić. Myślę, że tę książkę też przeczytam.
  Pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Tej książki nie mam zamiaru ruszać... xD Dla mnie HP zakończył się na siódmej części i ta książka według mnie jest zupełnie niepotrzebna :/ Do tego scenariusz? Przecież w coś takiego nie da się wczuć xD

  OdpowiedzUsuń
 3. Ta książka jeszce przede mną. :) Mam nadzieję, że mi się spodoba.
  Pozdrawiam :*
  zapoczytalna.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja już od paru miesięcy zabieram się za serię HP, a Przeklęte Dziecko w następnej kolejności, zobaczymy jak to będzie, a recenzja zachęcająca ^^
  Pozdrawiam,
  Sara z Niesamowity Świat Ksiażek

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam i czeka na mnie, ale nie potrafię się za nią zabrać. Trochę mnie odstrasza to, że jest to scenariusz. Tkwi we mnie jakaś obawa, że przez to, iż bardzo lubię powieści o Harrym Potterze to tutaj nie znajdę tego, czego oczekuję.
  No nic, odczekam jeszcze trochę, może uda mi się jakoś mentalnie przygotować do tej pozycji, bo na siłę to nie ma raczej sensu ;)

  OdpowiedzUsuń