czwartek, 9 lutego 2017

[50] Jak powietrze- Agata Czykierda- GrabowskaOpis:
Pierwsza polska powieść new adult!

Zwykła dziewczyna, zwykły chłopak, niezwykła miłość.

Niektórym może się wydawać, że Oliwii niczego nie brakuje – przystojny chłopak, świetne studia, wieczory spędzane w warszawskich klubach. Ale gdy los stawia na jej drodze Dominika, w jego bursztynowych oczach dziewczyna dostrzega coś, czego nie dał jej wcześniej nikt inny.
Dominik mieszka w obskurnej kamienicy na Pradze i musi zajmować się młodszym rodzeństwem. W jego życiu nie ma miejsca na rozrywki ani nawet na marzenia.
Choć pochodzą z dwóch różnych światów, wkrótce okazuje się, że nie mogą bez siebie żyć. On przynosi jej długo oczekiwany spokój, ona jest dla niego jak powietrze.

Ale czy taka miłość ma szanse przetrwać?

Czy Dominik potrafi odciąć się od bolesnej przeszłości?

Czy da się żyć bez powietrza?
Tytuł: Jak powietrze
Autor: Agata Czykierda- Grabowska
Tytuł oryginału: Jak powietrze
Wydawnictwo: OMGBooks
Data wydania: 20 lipiec 2016r.
Liczba stron: 480
Cykl: ---Książka trafiła do mnie dzięki uprzejmości koleżanki, która mi ją pożyczyła. " Jak powietrze" opowiada historię dziewczyny pochodzącej z dobrego domu oraz chłopaka, dla którego życie od samego początku nie było usłane różami. Książka rozpoczyna się od wypadku, który staje się przyczyną poznania naszych głównych bohaterów Oliwi oraz Dominika.  Zdarzenie, którego sprawcą była dziewczyna staje się przyczyną zawarcia umowy, między nią, a chłopakiem, Dominik obiecuje nie zawiadamiać policji, jeśli dziewczyna będzie odbierać jego rodzeństwo z przedszkola. Układ sprawia, że dziewczyna zaczyna spędzać więcej czasu z Dominikiem co jak można się domyślić zaczyna skutkować rodzącym się uczuciem między tą dwójką.


"Pomyśl o nas jak o dwóch punktach w labiryncie, do których wiedzie milion dróg. Moglibyśmy nigdy się nie spotkać, gdybyśmy wybrali inne drogi, gdybyśmy nie przeżyli tego, co nas do nich doprowadziło."


Jeśli chodzi o bohaterów to moją sympatię od razu zdobyło rodzeństwo Dominika: Hania oraz Kacper, którzy mimo wielu przeciwności potrafią się cieszyć każdą z najmniejszych rzeczy. Zresztą ciężko jest nie polubić pięcioletnich dzieci. Innym bohaterem, którego polubiłam był ojciec Oliwi. Jeśli natomiast chodzi o głównych bohaterów to są oni dobrze wykreowani, jednak ich historia nie wbudziła we mnie większych emocji, nie do końca potrafiłam wczuć się wczuć w wydarzenia, które opisła autorka.

"-Planowanie-odpowiedziała zdecydowanie.-Pamiętaj niczego nie planuj-dodała pewnie.
-Dlaczego?-zapytał,chociaż doskonale znał odpowiedz.
-Dlatego,że życie to suka,która nie liczy się z twoimi planami i życzeniami-powiedziała,zaciskając w pięść
swoją drobną dłoń."


Uważam, że książka nie była zła jednak, czytając denerwowało mnie ciągłe wzdychania zakochanych nad sobą. Rozumiem, że tytułowe powietrze jest miłością bez, której tak naprawdę nie da się żyć, jednak ciągłe nawracanie do tego samego i opisy uczuć po pewnym czasie stały się dla mnie irytujące. Szkoda, że autorka nie skupiła się bardziej na przyszłości Dominika, która w książce została potraktowana trochę po macoszemu i całej prawdy dowiadujemy się dopiero na końcu. Irytujący był również trójką miłosny ukazany w książce, którego bohaterami był Dominik, Oliwia oraz Szymon, były chłopak dziewczyny. Szkoda, że właśnie ten trójką stał się pewnego rodzaju napędem dla tej książki, a samo zakończenie  było bardzo przewidywalne. Na plus zasługuje na pewno umiejscowienie wydarzeń, pokazanie dwóch oddzielnych śwaitów Warszawskiej Pragi oraz Żoliborza. Muszę stwierdzić, że mam mieszane uczucia co do tej książki i niezapowiada się raczej na to bym sięgnęła po nią ponownie.  Jeśli czytaliście tą pozycję to napiszcie mi co Wy o niej sądzicie?5/10
-Paolla

7 komentarzy:

 1. Jak się cieszę, że ktoś ma podobne zdanie do mojego, bo ciągle tylko widziałam zachwyty nad tą książką, których ja w ogóle nie dostrzegłam. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już się bałam, że tylko mi nie przypadła do gustu :D

   Usuń
 2. Mam ja na liście do przeczytanai1 :)
  http://justboooks.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. No nie wytrzymam :) Czekam na nią, bo wzięłam udział w book tourze :) I ja się ślinię, a Ty mi tu takie rzeczy :)
  Żarcik taki. Dobrze, że są różne opinie, bo przynajmniej człowiek może trochę zweryfikować swoje oczekiwania i nie czuć się tak zawiedzionym, jeśli się okaże, że jednak ta książka do mnie nie przemówiła :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z chęcią przeczytam Twoją recenzję na temat tej książki :D

   Usuń
 4. Tak się jej od dawna przyglądam i nie wiem czy ją w końcu przeczytać czy nie :D
  Pozdrawiam,
  Sara z Niesamowity Świat Ksiażek

  OdpowiedzUsuń
 5. Jakoś nie bardzo ciągnie mnie do tej książki. Być może kiedyś z ciekawości przeczytam.
  Pozdrawiam
  zapoczytalna.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń